VZTEK, VINA, VDĚČNOST, VNĚJŠÍ A VNITŘNÍ SVĚT I.

vztek-small

Na pár dnů jsem se odmlčela, protože se přiznám, mé stránky nepočítaly s takovým náporem návštěvnosti, který jsem zažila po článku Spokojenost v partnerství“, který má v tuto chvíli tisíce shlédnutí i sdílení. Jsem moc ráda, že vás zajímá, jak najít a udržet si svou spokojenost nejen v partnerství a že jste se rozhodli této své spokojenosti vyjít vstříc.

Dnes tady pro vás mám článek na pokračování na téma 4 emocí a vnitřních stavů na „V“, a to na téma VZTEKU, VINY, VDĚČNOSTI a VNĚJŠÍHO VS. VNITŘNÍHO SVĚTA. Tyto emoce a postoje jsou těmi, které určitě na své cestě za spokojeností a štěstím potkáte a s kterými se budete muset vypořádat. V dnešním článku se podíváme na první emoci, a tou je VZTEK.

Žijeme ve společnosti, která ještě stále žije pod vlivem toho, co jí bylo vštěpováno od mala, a to bez ohledu na to, jestli jsou ony pravidla a dogmata ještě funkční a prospěšné, nebo ne. I když se už časy mění a mnoho lidí se probouzí a stává se vědomějšími, stále má každý z nás v sobě nějaké ty strašáky a kostlivce, které nepouští na světlo a které se snaží potlačit, protože máme naučeno, co se sluší a co se nesluší, co je vhodné a co ne a co se dělá a nedělá. Anebo taky proto, že víme, že jsou to masky, které nám pomáhají přežít a udržet se od znovuprožití dávné bolesti. Otázkou ale je, zda chceme takto přežívat v zajetí starých dogmat, nebo zda nastal čas je propustit a nahradit něčím novým, lepším?

Na vztek se dnes zaměříme právě proto, že VZTEK je jednou z těch emocí, která je označená nálepkou špatná, nechtěná a nepřijatelná. Určitě znáte buď ze svého života či z doslechu větu ve stylu „Až budeš hodná holčička, tak se vrať.“, nebo „Ale hodné holčičky se přece nevztekají.“. Hodné holčičky jsou přece vždycky hodné, nikdy nezlobí, jen se usmívají a jsou milé na své okolí. No asi nezbývá než souhlasit, definici hodné holčičky bych taky tak viděla. Otázkou ale je: je tato hodná holčička zdravou, vyrovnanou a spokojenou osobností?  Já osobně jsem přesvědčena o tom, že není. Člověk není plytká nádoba, ale jako živý tvor disponuje neuvěřitelnou škálou emocí a pocitů. Ty libé jsme si zvykli nálepkovat jako chtěné, ty nelibé jako nechtěné. A výsledkem tohoto nálepkování jsou masky, které si nasazujeme, abychom plnili očekávání druhých, abychom zapadli, abychom byli přijati a milováni, abychom se ubránili bolesti.

Vztek, zlost, strach, smutek… ty všechny emoce v nás byly většinou potlačované a vytěsňované a neměly prostor se projevit, neměli jsme prostor je pořádně procítit a ony v nás zůstaly potlačené a nevyjádřené. A co se stane s tím, co schováváme jako kostlivce do temné skříně? Inu jednou se ty kosti vysypou, protože žádná skříň není bezedná, a my jen s hrůzou sledujeme, kolik strašáků jsme tam v té tmě měli ukrytých. Stejné je to se všemi frustracemi, zlobou, obavami a očekáváními, které neprojevíme v domnění, že to není správné, že se to nedělá a nesluší, že hodné holky se přece nevztekají, nezlobí, netřískají dveřmi či do stolu, nebojí se… bla bla bla…

To všechno jsou to jen řeči. VŠE JE ŽIVOT A TEN NEROZLIŠUJE, CO JE DOBRÉ A CO ŠPATNÉ. ŽIVOT VÍ, ŽE VŠECHNO JSOU ZÁZRAKY JEDNÉ VĚCI. ŽIVOT VÍ, ŽE VŠE, CO CÍTÍTE, JE V POŘÁDKU. Protože ví, že na téhle planetě dosud vládla dualita a tak existovaly protiklady, aby nám pomohly tuto dualitu stmelit a v rámci procesu evoluce daly vzniknout něčemu novému, dalšímu, třetímu. A tyto situace nám umožňují růst. Někdy právě ty nejtěžší a nejhrůznější situace v sobě ukrývají diamant. Jen je potřeba ho vykopat a obrousit.

Znáte ten příběh o Malé duši? Bez znalosti tmy by neznala cenu světla. A tak je to většinou se vším. Mít vztek je přirozené, dokonce si troufám říct, že by člověk měl být za vztek vděčný. Proč? Zdá se Vám to absurdní? Mi ne a povím Vám proč. Mé konzultace navštěvují ženy, které hledají příčiny svých potíží, aby uzdravily své bolesti a našly sílu žít Život, po jakém touží. Ty ženy, které v sobě dokážou najít sílu vzdoru a zloby se pohybují k cíli rychleji a víte proč? Protože VZTEK JE JEN DALŠÍ VÝVOJOVÝ STUPEŇ NAŠÍ TRANSFORMACE OD BEZMOCI K RADOSTI. Na to, abychom totiž v sobě našli radost, potřebujeme prvotní bezmoc a strach vypudit ze svého nitra pomocí vzteku, který následně transformujeme do naděje a radosti. Vztek je právě tou energií, kterou pro svou transformaci potřebujeme, abychom v sobě našli sílu změnit svou pozici oběti na pozici TVŮRCE. Protože vztek je tím, co nám pomáhá vyhrát. Dává nám totiž motor k tomu, abychom věci měnili na rozdíl od těch lidí, kteří svůj strach a bezmoc potlačí a vytěsní do temných zákoutí své duše. Ti, kteří propadají vzteku mají oproti těm, kteří se ve chvílích ublížení stáhnou do sebe a trápí se ve skrytu duše, jednu velkou výhodu. Ten gejzír emocí s sebou totiž nese příval energie, která pokud je správně nasměrována, může věci měnit. Vývojová hierarchie emocí je trochu komplexnější, více si o ní můžete přečíst v mém placeném E-booku „BUĎ TVŮRCEM VLASTNÍHO ŽIVOTA II.“.

To, co se potřebujeme naučit, je JAK TENTO VZTEK ZVLÁDAT A OVLÁDAT, ABYCHOM NEUBLIŽOVALI. A je jedno, jestli druhým, nebo sobě. A především je potřeba se smířit s tím, že prožíváme takovou emoci, jakou je vztek. Ono smíření nemá nic do činění s akceptováním tohoto stavu jako takového. Ono smíření představuje vnitřní odpuštění sám / sama sobě, že jsme si dovolili tuto emoci prožít. Toto smíření se nám přinese více síly pro to, abychom mohli tento vztek porazit, ovládnout.

Pro naše uzdravení je nutné si uvědomit, co že je to vlastně vztek za emoci, kde se bere a jaká je jeho příčina. VZTEK JE JEN VYVENTILOVANÁ EMOCE, KTERÁ PRAMENI Z VLASTNÍ VNITŘNÍ FRUSTRACE, BEZMOCI A STRACHU. Pokud je člověk ochoten si připustit pravdivost této definice  a neoznačí sebe či třeba své dítě za zlobivé/vzdorovité/špatné/nehodné/zavržení hodné dítě, které potřebuje ignorovat, okřiknout či rovnou nařezat, myslím, že v tu chvíli udělal velký kus práce.

CO VLASTNĚ POTŘEBUJE TAKOVÝ ČLOVĚK, KTERÝ SE VZTEKÁ? Potřebuje jediné. Zcela prostou a přirozenou věc. TAKOVÝ ČLOVĚK POTŘEBUJE JEN POZORNOST A LÁSKU. NIC VÍC, NIC MÍŇ. Takový člověk nepotřebuje rady, co má změnit. Většinou totiž velmi dobře ví, co potřebuje změnit a onen vztek pramení z toho, že se bojí, že je dlouhodobě odmítán, že není vyslyšen, nebo že se cítí ohrožen. Potřebuje podpořit, že věci budou dobré, byť se to teď nezdá. Vztek je vlastně taková znovu a znovu zažívaná křivda/bezmoc, která je jako sopka. Vejde se do ní jen omezené množství prožitků, a pokud už jich je přespříliš, sopka přeteče, vybouchne. Pokud je jedinec v rámci této emoce podpořen k tomu, aby bez obav vyjádřil své obavy, bolesti a aktuální zklamání, pokud stejně jako Naomi Aldort (a její technika *S*A*L*V*E* – Separate, Attention, Listen, Validate, Empower) přijmeme a pravdivě popíšeme prožívané emoce, pak dovolíme sobě, druhému či našemu dítěti, aby své emoce prožilo a odžilo, dáme si prostor pro to se s našimi emocemi srovnat a naše transformace v dané situaci se plynně posune dál, aniž by ustrnula v pocitu křivdy a vzteku.

Všichni se rodíme jako naprosto svobodné bytosti, které mají v genech zakódováno, že si mají své bezpečí a svou svobodu hájit. A tak chceme být milování, toužíme být přijati takoví, jací jsme, přejeme si dělat, co nás baví, a neradi slyšíme nějaké komandovaní, které podrývá naší identitu a svobodné rozhodovaní, případně nás ohrožuje a upírá nám prostor na Lásku a bezpečí. Rodiče by měli pomoci dítěti se rozvinout ve zdravého, vyrovnaného a sebevědomého člověka. A toho docílí tím, že budou děti podporovat a vést k samostatnosti. Vím, že tohle většina z nás nezažila, protože si neseme většinou trauma separace a mnoho dalších potlačených bolestí. Život je ale moudrý a tak nám přináší dar v podobě našich partnerů a v podobě našich dětí. Pokud vás váš partner vytáčí do běla, dítě zlobí tak, že se vám chce křičet, pak vězte, že vám vaši nejbližší s Láskou staví zrcadlo, které vám má pomoci nahlédnout do zákoutí vaší Duše, kde se skrývají vaše zapomenuté strachy a pocity bezmoci, které způsobují současné stavy vzteku, zlosti.

Věřím, že se mezi dvěma lidmi vždy dá najít cesta, jak si můžeme vzájemně vyhovět a jak spolu můžeme být v souladu. Na to ale potřebujeme uzdravit svá nitra a své zapomenuté bolesti, které samovolně spouští automatické obranné reakce v situacích podobných té, která byla příčinou vaší prvotní zloby.

Pokud vás vaše zloba ovládá, nesnažte se vztek potlačit, ale dejte mu bezpečný průchod. Výborná je pro to například Oshova meditace každý den si na 5 minut řvát, křičet a nadávat do polštáře (navzdory tomu, zda se vám chce, či ne). Věřte, že je to velmi účinná metoda, kterou prolomíte zábrany svůj vztek vyjádřit a v jeho hloubce najdete odpovědi na své otázky. Na zpracování vzteku je nutné vědomě pracovat a postupně díky této introspekci získávat nadhled a kontrolu nad situací. Docílíte toho v několika postupných krocích, důležité je nemít na sebe velká očekávání a dopřát změnám návyků a prožitků čas, který potřebují vzhledem k tomu, jak dlouho jste tímto způsobem reagovali. Nejdříve je potřeba si uvědomit, že vůbec máme vztek. Pokud se dostanete k uvědomění, máte kus práce za sebou. UVĚDOMTE SI PAK, CO JE SPOUŠTĚČEM TOHOTO VZTEKU – JAKÝ VLIV MAJÍ LIDÉ, OKOLNOSTI, VAŠE POCITY, VAŠE NÁLADA, VAŠE ÚNAVA, VAŠE OČEKÁVÁNÍ A PŘESVĚDČENÍ. Většinou je vztek doprovázen pocitem ohrožení vlastní identity, pocitem nepřijetí, nelásky či odmítnutí, pocitem vlastní nedůležitosti, neschopnosti či méněcennosti. Tento pocit je důsledkem nějaké dávné bolesti, kterou si nejspíš už nepamatujete. Pokud budete pracovat na zvědomování vašich myšlenek a pocitů, dostanete velmi blízko vašemu „bodu 0“, odkud pramení vaše bolest způsobující to, že máte nyní i po všech těch letech vztek. Pamatujte si, že vztek je jen nahromaděná bolest, odmítání a frustrace z tohoto strachu a bezmoci plynoucí.

U prožitků této emoce můžete mít temno před očima a pocit, že říkat cokoliv v dané situaci je marné, protože ten druhý v té chvíli stejně neslyší, nerozumí vám, protože to v tu chvíli nemá cenu, protože už jste takovou situaci zažili a víte, že to nikam nevede, protože přece v té chvíli musíte udělat něco právě tak a ne jinak, protože jste naučení, že musíte to a ono… a teď stop, zastavte se. UŽ NEJSTE OBĚTI, JSTE TVŮRCI. A TI SI UVĚDOMUJÍ SVÉ POCITY A TO, CO JE SPOUŠTÍ. A PRACUJÍ NA JEJICH PŘEMĚNĚ. Takže pokud jste si uvědomili, že máte vztek, je dalším krokem uvědomí si toho, CO BYLO PŘÍČINOU VAŠEHO VZTEKU. Pokud jste se dopátrali příčiny, pak se na ni podívejte a s nadhledem (tj. logicky i se zapojením emocí) si řekněte, jestli je ona příčina pro vztek ještě reálná, nebo zda patří minulosti. Zeptejte se sami sebe, co by vám pomohlo v té chvíli, abyste zůstali v klidu a nevyvedli se z rovnováhy. Už víte, že všechny okolnosti ovládáte vy, skrze změnu svého postoje k tomu, co se vám děje skrze poznání toho, co bylo. Už víte, že všechny události ve vašem životě jsou jen lekce, kterými si máte projít, abyste se stali celistvějšími bytostmi a měli se rádi a mohli lásku šířit dál. Proto k sobě přistupujte s láskou i v tomto kroku. To, že budete znát své pohnutky, kterými se necháte ovládat a odvádíte se z klidu je jedna věc. Ale reagovat v budoucnu v takových chvílích s nadhledem je věc druhá. Vztek je silná emoce, obsahuje hodně energie, takže její zpracování nějakou tu chvíli trvá. Běžte do toho hned a trénujte u každé vhodné příležitosti. Představte si tu chvíli před očima a trénujte, jak zareagujete příště, až nastane podobná situace. Trénujte, trénujte a zase trénujte. A jednou uspějete. :)

Mějte laskavé dny a příště na viděnou na téma „VINA“
S Láskou Leni

Pro více inspirace sledujte mé stránky na Facebooku ***My jsme TVŮRCI***, nebo si nechte zasílat novinky z mého webu www.myjsmeTVURCI.cz. :)

Jmenuji se Leni Lipenská a provázím vás na vaší Cestě k vaší jedinečné tvořivé síle a předurčenosti vaší Duše. Díky svému daru vidět a cítit věci skryté a okem neviditelné, vám pomáhám rozplétat nitky vašeho Života, abyste porozuměli své Duši a souvislostem toho, co se vám v Životě děje. Provázím vás na vaší Cestě k vaší pravé podstatě, pomáhám vám uzdravit vaše dávná zranění a najít vaši Tvořivou sílu, abyste se mohli stát vědomým Tvůrcem vašeho Života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů