Moudrý Mabon


Dnes 23. září v 08:51 hodin Slunce vstoupí do znamení Vah a nastane tak podzimní rovnodennost, začne nám opět podzim.

Kdo máte rádi staré pohanské zvyky, nebo jen máte rádi spojení s Přírodou a ctíte její rytmy, pak vězte, že je to čas, kdy jsou dny i noci na čas stejně dlouhé. Postupně se bude noc prodlužovat a dny se budou krátit a to až do chvíle zimního slunovratu, který nastane 22. prosince. V tuto chvíli ale můžeme prožívat rovnováhu mezi světlem a tmou, dnem a nocí. A čemu nás tato chvíle učí? Jaké výzvy nám přináší?

Podzimní rovnodennost je čas, který nás postupně vede do stavu vlastní sebereflexe a obnovy, aby se kruh cyklu a Života mohl uzavřít, dokončit a na jaře pak probudil novou energii pro Nové začátky. Pozorujte Přírodu venku, jak postupně ubývá její síla a jak se pomalu připravuje k zimnímu spánku a odpočinku. Jak stromy pomalu začínají shazovat své listy, aby mohly na zimu stáhnout svou mízu – energii ke svým kořenům. Poslední plody na zahrádkách a polích dozrávají, je čas sklidit to, co bylo zaseto a připravit si poslední zásoby na zimu. V těchto dnech doznívá silná a ohnivá energie léta a přináší s sebou podle Tradiční čínské medicíny energii Kovu, který je v Těle spjat s plícemi a také tlustým střevem.

Na Tělesné úrovni je potřeba podpořit plíce (jin), tlusté střevo (jang), které mají svou vazbu i na kůži. Chcete-li podpořit a kultivovat vaši vnitřní energii, vyhněte se rafinovaným cukrům, polotovarům, mléčným výrobkům, bílé mouce a všemožným zpracovaným potravinám, ale také exotickému ovoci. Jezte více zahřívajících potravin jako například rýže, jáhly, pohanka, ale zařaďte postupně třeba i skořici, zázvor, česnek, cibule a celkově ubírejte syrových potravin, které nahrazujte vařenými – např. miso polévkami. Ráno vás skvěle zahřejí teplé obilninové kaše. Vhodnými potravinami jsou i ořechy, semínka, kořenová zelenina a především fermentovaná zelenina jako například kysané zelí (ideálně domácí), nebo pickles. Noste šály okolo krku a hlídejte si zimu od noh, převážně zateplením kotníků, aby vás chladný vzduch neprofouknul (ty naše babičky věděly, proč to říkají :)). Plíce mají totiž vazbu na kůži, která je na chlad citlivá. Pro toto období jsou super aktivitou procházky, dýchací cvičení (zejména brániční hluboké nádechy a výdechy)

Na Duševní a emocionální úrovní je to chvíle, která je vhodná na to udělat si takovou inventuru toho, co jsme chtěli stihnout a co jsme stihli. Nebo co se nám podařilo a co ne.

Toto bilancování není o lítosti,
ale je především o vděčnosti za to, čeho se nám dostalo,
za smíření se s tím, co k nám nepřišlo
a především o získání moudrosti v tom,
proč se věci udály tak, jak se udály.

Já vím, řekne se to snáz, než se to udělá, že? :) Přesně ono získání vhledu bylo ale tím posvátnem, které viděli už třeba staří Keltové a proto tento svátek Mabon (nebo také Alban Elfed) označovali jako svátek stáří a požehnané moudrosti, které se učili od svých stařešin, které chovali v úctě. Jak se naučit krotit svou Mysl a jak se umět odpoutat od bouřlivých emocí, to vše vás učím ve svém online programu „Meditace vhledu“, který můžete získat zde. Pokud máte jen chvíli a nechce se vám teď zkoumat něco nového, ale rádi byste rozuměli energiím, které teď vládnou, abyste mohli sladit váš Život s těmito zemskými rytmy, pak sledujte Přírodu a její procesy.

Ne nadarmo je podzim vládcem kovu
(kov = směřování k sobě, k vlastní identitě)
a plic (plíce = párový orgán, tudíž pobídnutí zabývat se více vztahy),
které mají svou párovou vazbu v Těle na tlusté střevo
(tlusté střevo = stará se o hladké o-d-pouštění všeho,
co už dosloužilo, co už nelze využít, co už nepotřebujeme). 

Chcete-li tedy být zdraví na Těle i na Duchu, starejte se především o to, abyste se uměli projevit ze svého středu, ze svého pravého já, skrze vaši vlastní identitu a ne ze strachu či pod nadvládou nějakých starých nefunkčních programů. Učte se stát sami za sebou, i kdyby to znamenalo, že tam budete stát sami. Nechte ze svého Života odejít všechno, co už vám dosloužilo, aby to mohlo udělat místo novému. Stejně tak, jako to děláte se vzduchem poté, co se nadechnete.

Pro podpoření otevření se novým věcem můžete použít tuto mantru, kterou s oblibou používám už léta na svých sezeních: S KAŽDÝM NÁDECHEM NADECHUJI LÁSKU, ZDRAVÍ A SVĚTLO A OTEVÍRÁM SE NOVÉMU. S KAŽDÝM VÝDECHEM ODEVZDÁVÁM SVÉ TRÁPENÍ, SMUTEK A NEDUHY A UZAVÍRÁM SVOU MINULOST. Učte se nelpět na věcech, vztazích, práci… ale ani na svých přesvědčeních, myšlenkách, zvyklostech a očekáváních. Tahle doba je ideální čas na to udělat si pořádek doma ve věcech, vyházet nepotřebné, rozbité, staré, nelíbivé věci, které už neslouží a které vám nedělají radost. Tím očistíte svůj prostor a duchu magického „Jak uvnitř, tak navenek“ necháte vesmír, aby vám přivál do Života nové možnosti, Cesty a směry. Stačí, když se této možnosti otevřete.

Učte se každý den milovat a přijímat sami sebe a naučte se být vděční za to, čeho se vám dostalo. Ať už to bylo dobré, nebo ne. Učte se projevovat své emoce, ať jsou jakékoliv. Což neznamená, abyste třeba svůj vztek, lítost apod. ventilovali na druhých, ale abyste se naučili mluvit o tom, JAK SE CÍTÍTE. Vaše emoce jsou velmi důležité, protože nevyjádřené emoce páchají v našich Životech docela paseku a to jen proto, že se bojíme následků, které ve většině případů nejsou tak hrozné, jak si myslíme, že budou. Plíce jsou spojeny s emocemi smutku, žalu a s komunikací jako takovou, takže pokud vás něco trápí nenechávejte si to pro sebe, ale pokuste si s někým blízkým promluvit o tom, co cítíte. Většina lidí o svých emocích a problémech nemluví (sama to znám, občas se mi to taky nedaří), takže jejich okolí často ani neví, co prožívají. Pokud to někdo máte takto, tak vězte, že nikdo z nás lidí není telepat, takže pokud nás něco trápí, je bláhové se domnívat, že to někdo druhý vytuší, protože vesměs každý má hlavu plnou svých myšlenek, pocitů a témat, které zpracováváme do jejich vyřešení. Pokud se bojíte se někomu otevřít a říct mu své niterné obsahy, tak si je třeba zkuste jen napsat na papír a vypište se z nich. Nepotlačujte, nedělejte, že ty pocity a emoce neexistují, nebo že to nic není, nebo že to nikoho nezajímá a další že že že… Prostě si tohle cvičení udělejte a dostaňte to ze sebe alespoň na papír. I tohle moc pomáhá už i z toho důvodu, že vám to pomůže utřídit si myšlenky. <3

Tento čas je ideální i k rituálu hojnosti a vděčnosti, který si můžete udělat sami doma. Stačí si vytvořit svůj vlastní oltář, postačí vám k tomu stůl se svíčkou, ale ideální bude i krb, či oheň venku. Protože tento čas završuje sklizeň, je ideální si připravit různé dobroty na stůl, projevit a uvidět tu štědrost, které se vám dostává a vědomě si jich užít se svými blízkými. Veselte se, pijte a hodujte, jak se říká a vnímejte, jak hojnost vstupuje do vašeho Života v neustálých cyklech a vědomě za ni společně poděkujte. Můžete si i na papír sepsat vše, čeho dobrého se vám letos dostalo a za co jste vděční a poděkujte i za lekce, výzvy a těžkosti, které vás posunuly opět dál. Vědomě soustřeďte všechnu nabytou sílu z celého roku do sebe a svého Domova. Stejně tak, jako se to děje i v Přírodě. Zkuste s vděčností pamatovat i na ty, kterým se třeba nedostává a podělte se o zrníčka a ovoce či zeleninu se zvířátky v Přírodě, případně pokud budete vyklízet své Domovy, zkuste věci zanést potřebným, kteří je ještě využijí.

Pamatujte, že na každém dni záleží. Bez ohledu na to, jestli jsou ty dny ozářené Sluncem, nebo jsou upršené, pošmourné a sychravé. Každý jeden den je totiž Cestou, po které se přibližujete blíže a blíže sami k sobě. Až tam, kde vy jste vy, kde jste vším a kde je všechno a mnohem víc.

Zdravím vás z chladných Keltských lesů. :)

Ať je vaše Cesta taková, jaká má být. <3

S Láskou Leni

Pro více inspirace navštivte mou stránku na Facebooku ***my jsme TVŮRCI***, nebo na Instagramu nebo si stáhněte některou z mých meditací zdarma. :)

Jmenuji se Leni Lipenská a provázím vás na vaší Cestě k vaší jedinečné tvořivé síle a předurčenosti vaší Duše. Díky svému daru vidět a cítit věci skryté a okem neviditelné, vám pomáhám rozplétat nitky vašeho Života, abyste porozuměli své Duši a souvislostem toho, co se vám v Životě děje. Provázím vás na vaší Cestě k vaší pravé podstatě, pomáhám vám uzdravit vaše dávná zranění a najít vaši Tvořivou sílu, abyste se mohli stát vědomým Tvůrcem vašeho Života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů