Bojíte se pavouků? :)

Pavouci… neznám jiné zvíře, které by tak hojně nahánělo strach ženám. :) Už několik let provázím ženy na jejich Cestě k vlastní Duši, k jejich vlastní síle a naplnění a pavouci se v těchto příbězích objevují častěji, než kterékoliv jiné zvíře, nebo chcete-li hmyz.

Je to náhoda? Nebo je za tím něco víc? Já osobně na náhody nevěřím. Protože jako Tvůrce vnímám, že vše venku je vždy odrazem našeho nitra. Co tedy znamená symbol pavouka? A proč děsí právě ženy?

Slibuju, tohle je jediná fotka pavouka,
kterou tady uvidíte :)

Než se pustíme do rozboru symbolu pavouka, zamyslete se nejprve nad tím, jak vnímáte symbol pavouka. Vadí vám, bojíte se ho, milujete, nebo vás nechává chladnou? Pokud vám vadí, tak jak moc? Je to pocit odporu, nepříjemnosti, děsu, strachu, nebo paralýzy…?

Význam symbolu pavouka má mnoho rovin, z kterých se na něho můžeme dívat… ať už jsou to staré příběhy, mytologie, pohádky, archetypy... každá rovina má to své a je pár spojitostí, kterých jsem si na své Cestě všimla. Mým darem je totiž vidět souvislosti nehmotného světa. K těm mě přivedla v podstatě babička, která znala různá vykuřování a takové to babské „zaříkávání“, co tenkrát, za starých časů, bývalo na vesnicích mezi lidem obvyklé.

A tak není divu, že jsem jako malá, asi 10-ti letá, objevila doma starý snář, který mi doslova učaroval. Dodnes si na něho vzpomínám… byla to taková stará omšelá a zažloutlá kniha, z které už vypadávaly stránky a pamatovala leccos. V té době se o Duši mluvilo tak leda v kostele a svět byl hodně materiální, takže pro mou Duši byla tahle kniha jako dar z nebes.

Sny jsou prastarým jazykem naší Duše… jazykem symbolů a archetypů…

Sny jsou způsobem, kterým k nám mluví naší Duše… hovoří k nám skrze symboly a archetypy, ve kterých když umíme číst, najdeme vodítko pro pochopení své Duše.

„Pavouka ve snu i v Životě viděti, značí štěstí potkati.“ Takto by to přednesl náš snář tehdy. :) Odkud se ale ta pověra, že pavouci nosí štěstí, vzala? Na mé Cestě mě symboly a jejich významy zajímaly a tak jsem pátrala dále…

Tři sudičky, Moiry

Tím nejstarším příběhem, ke kterému se symbol pavouka váže, je příběh Tří sudiček. Sudičky, nebo-li Moiry, pochází z řecké mytologie, kde o jde o dcery Bohyně Osudu Ananké (nebo také o dcery Dia a Themis). Těmto sudičkám byla připisována velká moc, kterou mohl překonat jen sám Zeus: sudičky byly totiž přadleny NITI ŽIVOTA, neboli NITI OSUDU. Jako tvořitelkám niti Života, předurčenosti, jim byl dán dar poznání všech souvislostí a tajemství a udržování této vinoucí se niti (v podstatě zachování a pokračování Života).

Jejich darem bylo příst nitky osudu lidí a dbát nad tím, aby všechny nitě měly začátek, vinutí a konec. Tyto tři fáze jsou pro přadleny klíčové, protože každou z nich zastupuje právě jedna sudička: jedna nit začíná (předoucí nit Klothó), druhá, která nit spřádá (vinoucí nit Lachesis) a pak třetí, která nit ukončuje, stříhá, když nadešel její čas (sudička Atropos).

Obrázek sudiček, zdroj Internet (neznámý)

Podobnost tří sudiček najdete i v řecké mytologii o Arachné, dívce, která se utkala v tkaní a předení tapisérie s bohyní Pallas Athénou, patronkou přadlen, kterou vyzvala k souboji v tkaní. Obě díla byly nakonec stejně krásné a Athéna nemohla prohlásit svůj výtvor za lepší, a tak tapisérii Arachné ve vzteku roztrhala. Ta se z hrůzy před trestem oběsila a tak ji Athéna zachránila (a zároveň potrestala) tím, že ji proměnila v pavouka, který musí navěky tkát své nitě…

Na tyto mýty dále navazují příběhy např. o Pramatce pavoučnici, která stvořila – utkala svět… (převážně příběhy domorodých kmenů v Americe). S tkadlenami byli pavouci vždy spojováni pro své tenké a přitom nesmírně silné nitky, které byly snem každé přadleny a také tkadleny.

Obrázek zdroj: Internet

Odtud i pramení vnímání pavouka jako nositele štěstí (a lapače nepříjemného hmyzu, tj. myšlenek). Tenhle význam vám bude blízký, pokud vám pavouci nevadí, protože důvěřujete Životu (plynutí – nebo v tomto případě vinutí Života) a vyšší ochraně (pavouk vychytává mouchy nejen do sítě, ale i z vašeho Života). Pro vás je pavouk symbolem nadcházejícího šťastného období a spřádání vizí a plánů a stejně tak i posilnění vaší trpělivosti.

Jak uvnitř, tak navenek: V případě, že máte doma až podezřele moc pavouků a pavučin, stojí za to se zeptat sami sebe, zda energie ve vašem Domově a Životě nestagnuje a jestli všechno funguje tak, jak má. Jestli jste se nechytili do nějaké pasti svého nepravého já a netkáte náhodou pavučinu svého Života tam, kde nemáte. Pokud máte doma hodně pavučin, je vhodné je omést a rituálně uklidit pomocí octové vody (půl na půl voda s octem), která vám pomůže rozvířit energii ve vašem Domově a přinese vám nové podněty a novou inspiraci. Pokud přimícháte trochu mandarinkové či pomerančové silice (stačí pár kapek esenciálního oleje do směsi čističe), pak podpoříte radostné plynutí ve vaší domácnosti a rozhýbete stagnující energie.

Pavouci se v historii a mýtech objevují hojně, ať už je to třeba v křesťanských mýtech o Davidovi, který se ukryl v jeskyni před Králem Saulem a zachránila ho pavoučí síť, do které se ukryl; nebo v historii Islámu, kdy Mohameda ve své síti zachránil před nepřáteli pavouk; v Africe mají Anansi – bytost mazaného pavouka; nebo v bájích z Japonska, kde kromě pavouka jako výborného stratéga a taktika, představuje rovněž i druhou polaritu tohoto symbolu, a to symboliku Jungiánského stínu a temných stránek Duše. Zejména pak u symbolu Jorgúmo, velkého pavouka, který na sebe bere podobu krásné ženy, aby své protivníky sežral…

A samozřejmě nechybí pavouci ani v novodobých příbězích, z těch nejznámějších si asi vzpomenete na pavouka v příběhu Harryho Pottera, nebo v příběhu Pán prstenů.

Pokud máte strach z pavouků, je velmi pravděpodobné, že pro vás nejspíš pavouk představuje právě symbol tohoto dávného archetypu stínu a temné Matky.

A také projevených citů a emocí spolu s otevřeným srdcem pro Lásku a vztahy, do nichž umíte vstoupit s důvěrou místo očekávání toho, že budete znovu zraněni. A v podstatě vydáni na pospas krutému běhu osudu… nitky příběhu se odvíjí dál i v těchto symbolech…

Možná znáte pojem „pavoučí Láska“, což je taková Láska, která dusí a lepí se na nás, místo toho, aby nás posilovala a vyživovalaObvykle její kořeny sahají do dětství, kdy jsme potlačili své pravé já, abychom se někomu zalíbili, abychom měli klid a nedostávali se do konfliktu, zatímco jsme se cítili svázáni Láskou některého z našich rodičů, obvykle pak matky: odtud pak zobrazení pavouka jako symbolu negativního aspektu archetypu Matky (tzv. Strašné Matky). 

Jestli máte strach z pavouků, pomůže si uvědomit, jestli vás nějaký vztah ve vašem Životě nedusí a neomezuje. Pokud nějaký takový objevíte, pak se snažte najít v sobě příčinu toho, proč si neumíte nastavit své vlastní hranice? Proč si necháváte líbit věci, které vám nejsou příjemné? Proč se necháváte chytit do sítí a osidel někoho, koho považujete za mocnějšího, než sebe? Proč se cítíte jako oběť a upíráte si svou tvůrčí sílu? Pokuste se o nich s druhou stranou promluvit, třeba zjistíte, že ona druhá strana nemá ani ponětí o tom, jak se cítíte.

Temný aspekt je propojený na naši vlastní sílu přímo bytostně… Pokud by pavouk byl vaším silovým zvířetem, učil by vás rovnováze mezi aktivní a pasivní silou (jang a jing), vedl by vás k bytí v přítomnosti díky smíření s minulostí a nelpění na budoucnosti a především by vás učil SÍLE TVOŘENÍ, VAŠÍ VNITŘNÍ TVŮRČÍ SÍLE (což je zastoupeno symbolem 8 – osm nohou představuje 4 směry změny a 4 směry léčení).

Pokud tedy pavouky potkáváte často, nebo se jich bojíte, hledejte, kde a v jakých oblastech můžete být více Tvůrcem svého Života, nebo v jakých oblastech se cítíte svázání nějakými bolestmi, domněnkami či očekáváními. A zkuste probudit tu sílu, která ve vás dřímá a volá po tom, aby se mohla projevit. <

Posílám třpyt v podobě nové Světelné meditace a přeji hodně světla a sil na vaší Cestě, ať už s pavouky, nebo bez. :)

S Láskou Lenka

Jmenuji se Leni Lipenská a provázím vás na vaší Cestě k vaší jedinečné tvořivé síle a předurčenosti vaší Duše. Díky svému daru vidět a cítit věci skryté a okem neviditelné, vám pomáhám rozplétat nitky vašeho Života, abyste porozuměli své Duši a souvislostem toho, co se vám v Životě děje. Provázím vás na vaší Cestě k vaší pravé podstatě, pomáhám vám uzdravit vaše dávná zranění a najít vaši Tvořivou sílu, abyste se mohli stát vědomým Tvůrcem vašeho Života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů