Montessori kartičky

Montessori karty

Hezký den!

Dnes pro Vás mám první kartičky ze série MONTESSORI KARTIČEK, které doma používáme. Postupně Vám sem vložím další a další.

Dneska mám pro Vás kartičky na téma „OŘECHY A SEMÍNKA“. Oříšky a semínka u nás používáme ve velkém, náš malý je „potřeboval“ jíst už od dvou let a stále je miluje, tak jsem této obliby využila pro to, abychom se o oříšcích a semínkách dozvěděli. Musím říct, že i pro mě byly některé věci nové, takže to rozvíjelo i mně. :) Věděli jste třeba, že kešu jsou vlastně pecky kešu jablka, které rostou vně? Podívejte se na obrázek, možná Vás tento plod taky překvapí. :)

V samotném souboru najdete 9 stran karet s různými ořechy a semínky vždy ve tvaru strom/plodina, plod ve skořápce/obalu, ořech/semínko/výsledný produkt. Jak s kartami pracovat? Karty mají více způsobů použití, záleží na věku dítěte a na tom, jaké smysly budete chtít rozvíjet. Pokud si dáte trochu práce, můžete kromě pozorování rozvíjet hmat, čich i chuť. Zde možné způsoby použití:

1) Vytiskněte si karty, podlepte nějakým tvrdým papírem, nebo zalaminujte a rozstříhejte buď na jednotlivé typy plodin (vhodné pro menší děti 2-4 roky), nebo rozstříhejte na jednotlivé karty (vhodné pro 4+). Karty pak můžete použít pro poznávání jednotlivých plodů, jejich skořápek či obalů a stromů či keřů, na nichž rostou.

2) Tuto variantu vidíte u nás na obrázku. Karty máme vzhledem k věku rozstříhané jen na úroveň jedné plodiny (tj. strom či keř, skořápka či obal, samotný plod). Karty máme podlepené tvrdým papírem, pro naše používání to stačí. U menší dětí by to zalaminovaní bylo vhodnější. Ke všem plodinám jsem vytvořila 1 až 2 sáčky s reálnou plodinou. Takže např. viz obrázek: máme samotné mandle loupané a neloupané v jednom pytlíčku, v druhém pytlíčku je pak mandle ve skořápce. Sáčky jsem použila běžné zip sáčky malé velikosti, zkontrolujte si, jestli dobře drží. :) Na každý sáček jsem ještě nalepila malou nálepku s popisem toho, co v sáčku je. S kartami si hrajeme tak, že poznáváme plody samotné a pak je přiřazujeme ke kartám, ke kterým náleží a k úrovni, ke které náleží (tj. semínko k semínku, skořápku ke skořápce). U toho si povídáme o jednotlivých plodinách, jak a kde rostou, jak jsou velké, jak které voní a v čem je doma jíme. 

3) K upgradu těchto kartiček jsem se zatím nedostala, protože čekám na jaro/léto, až obrazí stromy a keře a budu moct nasbírat listy aspoň z některých stromů. Ty mám pak v plánu usušit a zalaminovat na papír, abychom mohli poznávat plodiny více celostněji. Počítám s tím, že neseženu všechny, jako např. list kakaovníku apod., takže ty pak nejspíš vytisknu z internetu a přidám alespoň vytištěné.

Tolik k dnešním kartám. Budu ráda za Vaše další nápady, jak jinak využít a rozšířit karty a za sdílení souboru dále. :)
Soubor s kartičkami si můžete stáhnout zde. Mějte prosím na paměti, že nemám autorská práva na obrázky (zdroj www.google.com), karty tedy nejsou určeny pro komerční použití, ale pouze pro osobní.

 Přeji Vám hodně zábavy s Vašimi dětmi! :)

 

Pro více inspirace sledujte mé stránky na Facebooku ***My jsme TVŮRCI***, nebo si nechte zasílat novinky z mého webu www.myjsmeTVURCI.cz. :)

Jmenuji se Leni Lipenská a provázím vás na vaší Cestě k vaší jedinečné tvořivé síle a předurčenosti vaší Duše. Díky svému daru vidět a cítit věci skryté a okem neviditelné, vám pomáhám rozplétat nitky vašeho Života, abyste porozuměli své Duši a souvislostem toho, co se vám v Životě děje. Provázím vás na vaší Cestě k vaší pravé podstatě, pomáhám vám uzdravit vaše dávná zranění a najít vaši Tvořivou sílu, abyste se mohli stát vědomým Tvůrcem vašeho Života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů