Ukliďte si jednou provždy

pexels-photo-121537

Stalo se vám někdy v Životě, že jste chtěli něco změnit, snažili jste se ze všech stran a pořád to nebylo ono? Jestli ano, tak dnešní článek je pro vás. A pro mě taky, protože v takové situaci zrovna jsem a tak jsem se rozhodla se s vámi podělit o to, jak řeším své VNĚJŠÍ KOPANCE sebe samé k tomu, abych se už konečně k té změně VNITŘNĚ ODHODLALA. :)

Toužím ve svém Životě změnit jednu velmi zásadní věc, ke které jsem dlouho sbírala odvahu. Její čas ale právě přišel a já teď řeším to, co společně řešíme dnes a denně… JAK SE ODHODLAT KE ZMĚNĚ? JAK DOSÁHNOUT TOHO, PO ČEM TOUŽÍME? JAK PŘEKONAT SVŮJ STRACH?

Velmi často se ve svém Životě ocitáme v situacích, kdy nám naše staré návyky, přesvědčení a vzorce chování a smýšlení přestanou vyhovovat. A v takových chvílích nás Život vede k tomu, abychom se změnili, proměnili. Jakmile si nutnost změny uvědomíme, máme první krok změny za sebou a může přijít druhá fáze změny, a to sbírání informací, indícií k tomu, co a jak máme udělat. Až jednou přijde den „D“. Den, kdy víme, že je změna nevyhnutelná, že ji potřebujeme a víme i to, co je potřeba změnit a jak. A to poslední, co nám v tu chvílí schází a co potřebujeme, je ROZHODNUTÍ ZAČÍT TU ZMĚNU ŽÍT.

Rozhodnutí skočit do neznáma, odhodlání vyjít ze své zóny pohodlí a udělat něco, co jsme do té doby neudělali. STRACH je tou emocí, která nás brzdí v duchu sebezáchovy. Podporování vlastní MYSLÍ, která se nás snaží chránit, jsme vláčeni myšlenkami a vlastními pochybnostmi, jestli to či ono zvládneme, jestli jsme připravení, jestli víme a umíme dost, jestli… A bludný kruh strachu a pochybností se roztáčí a my stojíme na místě. Ono ustrnutí je ale zdánlivé. Každé rozhodnutí chce svůj čas. A je jedno, kolik času nám to či ono rozhodnutí zabere. Důležité je, jestli se ROZHODNEME ZAČÍT. A k tomuto rozhodnutí potřebujeme, jak já mu říkám, kopanec. Buď se nakopneme vnitřně sami, nebo si počkáme na kopanec zvnějšku. Však on to Život umí pěkně zařídit, abychom se z toho místa pohnuli, když někdy uvízneme na místě příliš dlouho. ;)

Osobně mám pocit, že už na místě stojím zase dlouho a že je čas se pohnout dál a že je čas na takový další kopanec. :)  Takže co teď? Můžete zkusit cokoliv, co vám funguje, nebo můžete zkusit něco nového. Já jsem teď pro tenhle svůj kopanec našla skvělou věc, o které vám chci dnes napsat, a tou je KonMari metoda úklidu. Pro mě je tohle naprostá pecka, protože s myšlenkou generálního úklidu jsem si pohrávala už dlouho. A jak jinak ve svém Životě udělat místo novým věcem a zážitkům než tak, že si v tom svém dosavadním Životě uklidíme? :)

Marie Kondo je velmi známá japonská úklidová konzultantka s vlastním televizním pořadem. Její kniha „Zázračný úklid – pořádek jednou provždy“ se stala celosvětovým bestsellerem. Marie Kondo je známá tím, že pomáhá lidem dostat jejich domovy (a následně Životy) do stavu, aby se v nich cítili šťastně. Toho podle ní lze dosáhnout tím, že si lidé osvojí její metodu uklízení. A v čem je ta její metoda tak výjimečná? Základem téhle techniky jsou 2 kroky:

1. Vytřiďte a vyhoďte vše, co vám nepřináší radost. Bez výjimky, bez slitování a bez sentimentu. Všechno, co vám nedělá radost, dejte pryč. A ideálně začněte u svého šatníku a vyházejte vše, v čem se necítíte dobře. A pak pokračujte dál a dál ve svým domovech, třiďte a vyhazujte (recyklujte, darujte charitám) všechno, co VÁM NEDĚLÁ RADOST.

2. Jakmile máte krok číslo 1 za sebou, všechno, co zůstalo, dejte zpátky na místo určené. Ale pozor, ne tak, jak jste zvyklí, ale vertikálně poskládané. Proč vertikálně? Když kouknete na fotky mého nového šatníku, asi sami uvidíte rozdíl. :) Prostě takhle ty věci lépe najdete, lépe se v nich vyznáte a budete mít o všech věcech přehled. Dokonce se mi ty věci lépe skládají, lépe hledají, lépe se mi s nimi manipuluje a zabere mi to méně času, než vrstvit věci na sebe. A když si najdete svůj způsob skládání, tak uvidíte, že ty věci budou i méně pokrčené od toho, jak třeba trička leží na sobě.

uklid

Co je na téhle metodě tak bezva je to, že vás přiměje vzít každou věc, kterou vlastníte, do rukou a položit si otázku… „PŘINÁŠÍ MI TOHLE RADOST?“. Tahle otázka je klíčová, protože když si na ní odpovíte pravdivě od srdce, tak zjistíte, že nejméně třetinu věcí vlastně nepotřebujete, protože vám radost nedělají. Když budete tenhle úklid vnímat jako rituální očistu, jako KOPANEC KE ZMĚNĚ, tak uvidíte, jaké změny se začnou dít. Protože všechno se vším souvisí. Protože, jak uvnitř, tak navenek. Nepořádek v Domově, kde žijeme, nám bere energii stejně jako strach, který držíme ve svém Těle. Obojí způsobuje, že energie neproudí volně, ale že stagnuje, kulminuje a neproudí (a také netvoří) tak, jak by bylo potřeba. Energie je v takových situacích směřována buď do minulosti, nebo do budoucnosti, čímž se vzdalujeme z přítomného okamžiku, z prostého bytí, v němž je ukryt klíč k radosti, štěstí a Lásce. Naším cílem je ale připravit si takové podmínky, aby nám co nejvíce pomohly dostat se sami k sobě, ke svému srdci a ke svému já a k vytoužené ZMĚNĚ. 

Opakem tohoto nepořádku a neradosti je řád a RADOST, což je cíl, k němuž směřujeme. Vytvoříme-li si ve svém vnějším světě podmínky, které v nás budou podporovat radost a které nám umožní začít svou změnu, projeví se tyto vnější podmínky, tento vnější řád i uvnitř nás samých a pomůže nám směřovat k harmonii, ke štěstí a k Lásce díky tomu, že se tento řád ozrcadlí i v našich myšlenkách a záměrech, v naší síle vykročit ke změně.

Zatím jsem své generální očistě věnovala 1 rok. A první výsledky se dostavily hned po 1. dni a v takové síle, že jsem nestačila koukat! Síla vnější změny má na naše nitro velký vliv a někdy, když už nevíme kudy kam… tak prostě začněme NĚCO dělat, zkusme NĚCO UDĚLAT jinak a výsledky se brzy dostaví. Držím vám pěsti, aby vám to vyhazovaní šlo s takovou radostí, s jakou jde mi. Jdu pokračovat, další vlna právě končí v kuchyni (to byste se divili, kolik hrnků jsem neměla už dlouho v ruce a někomu jinému udělají určitě radost) a tak je na řadě koupelna a kumbál… hmm… to jsem sama zvědavá, kolik věcí zůstane a co se bude dít v  tom vnitřním světě. :)

Buďte s Láskou a v Lásce a pamatujte, že do plné sklenice vodu nenalijete…

*Lenka

PS: dovětek po 2 měsících třídění… zatím mám vytříděný šatník, kuchyň, koupelnu a knihy. To bylo teda něco! Do Klokánku jsem odvezla 3 plné auta  věcí, které fakt nechápu, proč jsme doma měli. Hodně z nich byly dárky, které sice potěšily, ale nám nebyly k ničemu, takže hodně i nových věcí, které mi před tím bylo líto vyhodit, odešlo. Momentálně pracuji na debordelizaci oblasti vzpomínek a papírů. A ty vzpomínky mi jde tedy třídit daleko jednodušeji než papíry, do kterých se mi nechce. :-D Předevčírem jsem spálila polovinu svých starých fotek a zápisníků, které mi rozhodně radost nedělají. Poděkovala jsem jim a nechala jsem je jít. A nesmírně se mi ulevilo. Náš Domov začíná být přehlednější, naše vztahy začínají být důvěrnější a otevřenější a moje niterné téma, na kterém pracuji, se přehouplo přes takový AHA moment, který mě na nějakou dobu posadil na zadek a jen koukám, co to všechno děje. Takže za mě mohu Kon Mari jen a jen doporučit, protože generální úklid Domova spojený s odevzdáním věcí, které nám neslouží a nedělají nám radost, otevírá nádhernou Cestu novým a krásnějším zítřkům. <3

Pro více inspirace navštivte mé stránky na Facebooku ***My jsme TVŮRCI***, nebo si nechte zasílat novinky z mých stránek  www.myjsmeTVURCI.cz. :)

Jmenuji se Leni Lipenská a provázím vás na vaší Cestě k vaší jedinečné tvořivé síle a předurčenosti vaší Duše. Díky svému daru vidět a cítit věci skryté a okem neviditelné, vám pomáhám rozplétat nitky vašeho Života, abyste porozuměli své Duši a souvislostem toho, co se vám v Životě děje. Provázím vás na vaší Cestě k vaší pravé podstatě, pomáhám vám uzdravit vaše dávná zranění a najít vaši Tvořivou sílu, abyste se mohli stát vědomým Tvůrcem vašeho Života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů